top of page
  • Writer's pictureFoodgroot

Miliardy včel umírají kvůli mandlovému mléku


Včely jsou zásadní pro fungování celého ekosystému. Průmyslově vyráběné mandle zapříčiňují smrt miliard včel. U většiny komerčních včelařů v USA nyní alespoň polovina příjmů pochází z opylování mandlí. Prodej medu je mnohem méně lukrativní než pronájem kolonií mega farmám v úrodném kalifornském centrálním údolí, kde se nachází 80% světové produkce mandlí.


Jejich včely ale umírají v rekordním počtu, a zdá se, že není nic, co by zastavilo úpadek. Nedávný průzkum u komerčních včelařů ukázal, že během zimy 2018-19 zemřelo během několika měsíců 50 miliard včel - více než sedminásobek lidské populace na světě. Jedná se o více než jednu třetinu komerčních včelařských kolonií v USA, což je nejvyšší počet od každoročního průzkumu, který začal v polovině roku 2000. Včelaři připisovali vysokou úmrtnost pesticidům, chorobám způsobeným parazity a ztrátě přirozeného prostředí. Ekologové a ekologičtí včelaři však tvrdí, že skutečným viníkem je něco systematičtějšího: Američan se spoléhá na metody průmyslového zemědělství, zejména na ty, které používá průmysl mandlí, což vyžaduje rozsáhlou mechanizaci jednoho z nejjemnějších přírodních procesů přírody.Zastánci životního prostředí tvrdí, že obrovské, komerčně řízené množení evropských včel medonosných používaných na farmách mandlí samo o sobě podkopává ekosystém pro všechny včely. Honeybees konkurují různým původním včelím druhům pícnin a ohrožují ohrožené druhy, které již bojují o přežití změny klimatu. Ekologové tvrdí, že lepším řešením je změnit způsob, jakým se v USA provádí zemědělství ve velkém. Včelám se daří v biologicky rozmanité krajině. Kalifornský mandlový průmysl je však umístil do monokultury, kde pěstitelé očekávají, že včely budou rok co rok předvídatelně produktivní. Americké ministerstvo zemědělství považuje komerční včely za hospodářská zvířata, protože bytost hraje zásadní roli ve výrobě potravin. Žádná jiná třída hospodářských zvířat se však nepřibližuje taktice spálené země, jako komerční včely medonosné. Každý rok v USA umírá více včel než všechny ostatních ryba a zvířat dohromady.


"Vysoká míra úmrtnosti vytváří smutný obchodní model pro včelaře," říká Nate Donley, vedoucí vědec Centra pro biologickou rozmanitost. "Je to jako poslat včely do války." Mnoho se jich nevrátí. “ Existuje mnoho chemikálií, které nejsou označeny jako toxické pro včely, přestože díky nim mohou včely onemocnět a nebo může být oslaben jejich imunitní systém. Zatímco včely mohou přežít období opylení, nepřežijí zimu případně mohou rozšiřovat látky, které postupně otráví celou kolonii. I velkopěstitelé mandlí uznávají, že existuje obrovský problém. "Úmrtnost včel je příliš vysoká a nepřijatelná," říká entomolog Bob Curtis, konzultant opylování pro Kalifornskou vládu Almond Board. "Pouze v důsledku tvrdé práce a kreativity včelařů získali pěstitelé mandlí včely, které potřebují."


Naděje se objevuje v novém certifikačním programu, který, podobně jako „ekologické“ nebo „fair“ etikety, pomůže spotřebitelům vybrat produkty, které byly vyrobeny metodami šetrnými k včelám.


Certifikační program „Bee Better“, který zahájila v roce 2017 nezisková společnost Xerces Society, zavádí biologickou rozmanitost do mandlových hájů, která přirozeně kontrolují škůdce a vyživují včely medonosné. Xerces spolupracuje s pěstiteli mandlí na výsadbě kalifornských květin, hořčice a jetele mezi řadami stromů a původních kvetoucích živých plotů po obvodu sadu - což je druh ekologického plotu, který udržuje včely v sadech.


Program zaznamenal vítězství, když se zmrzlina Häagen-Dazs stala první potravinářskou společností, která začala prodávat produkty s pečetí Bee Better. Nechat přírodu, aby si pomohla sama, není nic nového pro 81letého pěstitele Glenna Andersona. Je prvním a stále jedním z mála pěstitelů organických mandlí v kalifornském San Joaquin Valley. Jeho 40letý sad je malý - pouhých 20 akrů - a vždy byl bez chemických látek. "Nemáme škůdce; máme biologickou rozmanitost, “říká Anderson, který prostřednictvím své společnosti Anderson Almonds prodává přímo jednotlivým zákazníkům. Na rozdíl od velkých průmyslových mandlových farem, které doslova vyholují celé plochy sadů, aby účinněji ošetřovaly hmyz a plísně, umožňuje Anderson pěstování bohatého podrostu, který přirozeně vyživuje půdu a posiluje stromy.


Zdroj: The Guardian


675 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page