top of page
  • Writer's pictureFoodgroot

Čerstvá ryba urazí 16 000 km předtím, než se dostane na pult supermarketuBristký list The SUN přinesl zprávu o skandálních praktikách, při kterých je čerstvě vylovená treska ze severního Atlantiku poslána do Číny ke zpracování a poté odeslána zpět do Velké Británie na pulty supermarketů.


Čínští dělníci dostávají 2 libry denně za filetování a opětovné zmrazení ryb, než budou odeslány 8 000 km zpět do Británie o deset týdnů později. Ryby putují do Číny přes Gibraltarský průliv, Středozemní moře, Suezský průplav, Arabské moře, Bengálský záliv a Thajský záliv.


Tesco, Asda a Island prodávají ryby z Atlantiku, Pacifiku a Aljašky přes tyto čínské továrny. Hájí se tím, že čínští dělníci jsou „odborníci na filetování“ a jejich britské protějšky nemají patřičné schopnosti ani vybavení. Výsledkem jsou však tisíce tun škodlivých emisí CO2.


Bob Ward z Centra pro mimořádné situace a politiku v oblasti změny klimatu na London School of Economics k tomu podotýká "Ekologické škody jsou obrovské. Posílají to do Číny kvůli levnější práci - asi o libru denně. Upřímně řečeno, poškozuje to životní prostředí a je také nevýhodné pro lépe placené dělníky, kteří by mohli dělat stejnou práci ve Velké Británii nebo v Evropě. To nedává vůbec žádný smysl."


Zdroj: The SUN

929 views1 comment

Recent Posts

See All
bottom of page