top of page
  • Writer's pictureFoodgroot

Cukr: legální droga - zabijákTři hlavní typy cukru jsou sacharóza, laktóza a fruktóza. Ačkoli lidské buňky potřebují k přežití glukózu, přílišná konzumace může způsobit zdravotní problémy. Přidané cukry v potravinách nepřispívají žádnými živinami a jsou tzv. prázdnými kaloriemi, které mimo dalších faktorů stojí za současnou epidemií nepřenosných chronických onemocnění (NCD), které každý rok předčasně zabijí 41 milionů lidí, což odpovídá 71% všech úmrtí na celém světě.


Veškerý cukr přidávaný do potravin je klasifikován jako tzv. „volný cukr“. Výzkum naznačuje, že přidaný cukr je nyní hlavním zdrojem cukru v naší stravě. Světová zdravotnická organizace (WHO) důrazně doporučuje snížit náš denní příjem volných cukrů na max. 5% našeho celkového příjmu kalorií (asi 7 čajových lžiček denně).


Volné cukry se snadno a nepozorovaně konzumují např. v plechovkách s nealkoholickými nápoji. Normálně byste nesnědli čtyři jablka, protože vláknina z čerstvého ovoce způsobuje pocit plnosti. Pro vyváženou stravu není nutný žádný volný cukr. Pojďme se podívat, jak s naším zdravím hazarduje potravinářský průmysl. Zatímco někteří viníci, jako je Coca-Cola a zmrzlina, jsou dobře známí, existuje mnoho dalších méně zjevných potravin - jako je těstovinová omáčka, polévka a tzv. zdravé müsli - které jsou doslova naloženy v cukru. Například 500g sklenice omáčky Dolmio bolognaise obsahuje více než šest kostek cukru - stejné jako mars bar. A rajčatová polévka Heinz je na stejné úrovni jako Bulmerův jablečný mošt v kolech sladkosti, s pěti kostkami.Graham MacGregor, profesor kardiovaskulární medicíny na Wolfsonově institutu preventivní medicíny v Barts a v londýnské nemocnici, říká, že potravinářský průmysl přidává do potravin stále více cukru, což spotřebitelé většinou nevědí, protože to zůstává většinou skryto: „Přidaný cukr v naší stravě je poměrně nedávný jev a objevil se přesně tehdy, když se cukr získaný z cukrové třtiny, řepy a kukuřice stal velmi levný. Asi nikoho nepřekvapuje, že Coca-Cola má ohromujících sedm kostek cukru (35 g), podobné množství lze nalézt i v těch nejméně pravděpodobných potravinách."


Obvyklé potraviny s vysokým obsahem přidaného cukru:

1. Jogurt s nízkým obsahem tuku

2. BBQ omáčka

3. Vitaminová voda

4. Sportovní nápoje

5. Balené ovocné šťávy a soda

6. Ochucený zelený čaj a káva

7. Ledový čaj

8. Výrobky bez cukru

9. Biskity a sušenky

10. Granola tyčinky

11. Sušené a konzervované ovoce

12. Dorty, pečivo a koblihy

13. Bagely a Churros

14. Snídaňové cereálie

15. Kečup

16. Salátový dresing

17. Špagetová omáčka s lahvemi

18. Zmrazená pizza

19. Chléb

20. Instantní polévky


V principu se dá říct, že potraviny nadopované cukrem způsobí v mozku uživatele okamžitý a krátkodobý euforický rauš a prázdné kalorie dodají krátkodobou energii. Tělo ovšem neobdrží žádnou výživu. Po relativně krátkém "hype" momentu se tělo ozve se svou potřebou se nasytit a celý cyklus se zopakuje. V podstatě bychom s mírnou nadsázkou mohli říct, že řada velkých potravinově-průmyslových společností si dnes vychovává a pěstuje své závislé spotřebitele, do kterých legálně pumpuje zdraví škodlivé substance a za masivní pomoci reklamy a marketingu vydělává obrovské peníze, aniž by nesla důsledky svého jednání.


Jinými slovy, to co dělal tabákový průmysl v 60. a 70. letech - a dnes je velmi přísně regulováno - se děje na trhu s ultrazpracovanými, cukrem nadopovanými potravinami. Je jen otázkou času, kdy začnou být tyto praktiky regulovány i u nás, jako je tomu např. ve Velké Británii, která jako první přišla s nutričním modelem, předchůdcem Nutri-Score, jenž vznikl proto, aby chránil britské děti před nevhodnými reklamami na nebezpečné potraviny.Většina přidaného cukru, který konzumujeme, je skryta v ultrazpracovaných potravinách a nealkoholických nápojích.Pozor také na "nízkotučné", nebo "light" verze potravin. Jak říká Tam Fry z britského Národního Fóra pro sledování obezity: „Odstraněním tuku ze zpracovaných potravin se stávají tyto potraviny pro naše chuťové buňky méně chutné. Nevyhnutelným důsledkem je, že výrobci přidávají další složky, včetně cukru, aby znovu vytvořili chuť a strukturu.“


Výzkum ukazuje, jak obrovskou daň si cukr vybírá na našem zdraví. Přestože všichni potřebujeme nějaký cukr - je to základní palivo, které pohání všechny buňky v našem těle - nadměrné hladiny byly spojeny se zvýšenými hladinami hormonálního inzulínu, což zvyšuje riziko diabetu. Kromě toho tělo přeměňuje přebytečný cukr na tuk, který je uložen kolem hlavních orgánů, což nás vystavuje riziku onemocnění jater a srdce. Existují také obavy, že vysoká hladina cukru může podpořit některé druhy rakoviny. Teorie je taková, že glukóza, jedna z hlavních složek přidaného cukru, vytváří opakované hroty inzulínu. Z důvodů, které nejsou zcela jasné, se zdá, že mnoho nádorů má receptory inzulínu, a proto růst tohoto hormonu podporuje jejich růst. Velká populační studie v USA ukázala, že lidé, kteří konzumovali více než 25 procent svých denních kalorií z přidaného cukru, měli téměř trojnásobné riziko úmrtí na srdeční choroby.


A proč je tedy tak těžké vzdát se cukru? Po celý život jsme spojovali cukr s potěšením. Dává se jako forma odměny a konzumujeme ji na oslavách. Když konzumujeme volné cukry, rychle se vstřebávají do našeho krevního řečiště a zažíváme potěšení a příliv energie. Pak ale máme „pád cukru“. Ta způsobuje touhu po cukru a cyklus pokračuje. Ale stejně jako jsme se naučili získávat potěšení z cukru, můžeme se to také odnaučit.Vycvičte si mozek, abyste si mohli vychutnat méně sladká jídla a mít po ruce spoustu zdravějších alternativ občerstvení:

- Mějte po ruce zdravé svačiny, jako jsou ořechy a semena. Ty mají vysoký obsah tuku a bílkovin, a proto jsou užitečné pro udržení hladu na uzdě.

- Vychutnejte si malé množství hořké čokolády kvalitní (nejméně 70% kakaové sušiny), která má nižší obsah cukru než mléko nebo bílá čokoláda.

- Přidejte do kaše kakao nebo skořici, místo cukru.

- Cukrové alternativy, jako je stevie, mohou být užitečné při pečení bez cukru. Stevia je přírodní sladidlo pocházející z rostliny. Je prakticky bez kalorií, neovlivňuje hladinu cukru v krvi a nezpůsobuje zubní kaz. Ale buďte opatrní - pokud budete i nadále jíst sladké, bez ohledu na to, zda jsou uměle sladěna, budete i nadále toužit po sladkém jídle.

- Touha po cukru je často mentálním jevem založeným na potěšení, které dostáváme, když jíme cukr. Dejte si krátkou procházku, něco si přečtěte nebo si poslechněte nějakou příjemnou hudbu.

924 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page