top of page
  • Writer's pictureFoodgroot

Honzák: Jsme prolezlí antibiotiky, imunita začíná tlouct naprázdno do vlastního masaVědci ve 21. století objevili nový lidský orgán složený z bilionů bakterií a nazvali jej mikrobiom. Je to souhrnné označení pro mikrobiální osídlení lidského těla. Jedná se o soubor bakterií, kvasinek, hub, virů a protozoí (prvoků) vyskytující se na lidském těle a v něm. Zdravý mikrobiom je zásadní pro naše zdraví i zdravou hmotnost. Odhaduje se, že se jedná asi o 100 bilionů organismů, jejichž genetická informace převyšuje tu lidskou asi 150krát. Když srovnáme střevní mikrobiom západního člověka a někoho, kdo pochází z přírodních kmenů, tak se velice liší diverzitou."Sice jsme téměř vymýtili různá bakteriální a infekční onemocnění, ale trápí nás chronická onemocnění. Tady vidíme právě vliv mikrobiomu a jeho interakci s imunitním systémem."

- Petra Vídeňská

mikrobioložka, Masarykova univerzita v BrněBřicho je považováno za centrum psychiky a výzkumy tuto myšlenku potvrzují. Střeva bývají označována za náš druhý mozek. Jsou nejen centrem trávicí činnosti, ale i zdrojem psychoaktivních látek, ovlivňujících psychiku. Až 90 procent serotoninu, zodpovědného za pocity štěstí, vyrábí právě buňky ve střevech. Diskomfort ve střevě znamená diskomfort i pro naši náladu.


Mezi nevhodné potraviny v tomto kontextu patří hlavně ultra zpracované potraviny s konzervanty, umělými sladidly a dochucovadly. Pozor na tzv. prázdné kalorické potraviny (bílé pečivo, bílý cukr aj.), která jsou často příčinou obezity. Nadměrné užívání antibiotik zabíjí i tělu přátelské mikroorganismy. Alkohol zabíjí přirozené střevní mikroby. Ve stresu tělo přednostně zásobuje orgány důležité pro rychlou akci typu běh nebo boj, a proto omezí přísun krve do střev. Tělo ve stresu nepotřebuje trávit a trávicí funkce jsou omezeny.


Mikrobiom pomáhá imunitě a ovlivňuje emoce. Střeva jsou další řídicí centrum, plocha tenkého střeva je jako tenisový kurt, mozková kůra je jen větší pizza. Pro spokojený život je důležitější dobré trávení než geniální mozek, říká psychiatr Radkin Honzák. Dodává, že jsme prosáklí antibiotiky, tlustota je připisována i tomu, že imunita začíná tlouct naprázdno do vlastního masa. Autoimunitní pochody jako alergie, atopie, obezita a roztroušená skleróza se léčí už i stravou a funguje i transplantace stolice, taky se doporučuje jíst víc vlákniny, dodává.
685 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page