top of page
  • Writer's pictureFoodgroot

"Maskování" Éček v potravináchV poslední době se v některých prodejních sítích objevují masné produkty, které tvrdí, že jsou bez konzervantů, nebo jiných specifických Éček, či přímo rovnou bez Éček. Málokterý spotřebitel se dostatečně vyzná v legislativě, aby věděl, co přesně je, či není u dané potraviny legislativně vyžadováno, proto zde najdete malé shrnutí, na co si dát případně pozor.


Tak třeba označení „Bez aditiv“ nebo „bez přídatných látek (E)“ lze použít - a výrobci ho také rádi používají -, pokud se příslušné E v potravině vyskytuje zcela přirozeně, avšak NEMĚLO BY záměrně plnit technologickou funkci, pro dané E specifickou. Druhá varianta pak je, že chemická látka, shodná s Éčkem, vznikne během technologického procesu (např. zrání, fermentace apod.), ale i zde platí, že BY NEMĚLY BÝT záměrnou náhradou za potravinářskou přídatnou látku se stejným technologickým účinkem.


Další možností pak je, že se do potraviny přidá celá složka, která přirozeně dané Éčko obsahuje. Tato surovina, která tvoří jednu ze složek potraviny je buď čerstvá, mražená, nebo sušená, ale určitě BY MĚLA BÝT bez dalších chemických zásahů (např. se do výrobku použije ovoce/zelenina, přirozeně bohatá na kyselinu citronovou a v tom případě se neuvádí E330, či obsahuje vitamín C místo E300, případně je použit např. ocet místo E260.


Problémem označení „bez konzervantů“ pak bývá, že to rozhodně neznamená, že v potravině nejsou jiná Éčka. Výrobci využívají obecného nazývání všech Éček jako konzervantů, což může u některých spotřebitelů vyvolat dojem, že se ve výrobku žádná Éčka nenacházejí, jenže opak je pravdou. Samotné konzervanty tam sice nenajdeme, zato hromadu barviv, gum a dalších látek ano. Případně výrobce využívá „přirozenou“ schopnost soli a cukru konzervovat a ve výrobku jich je jich pak podstatně více. Cukr pak bývá velmi často přítomen ve formě různých ultrazpracovaných „glukozo-fruktozo“ sirupů.Dalším velmi pěkným příkladem je E620-625 (kyselina glutamová a její soli), které ve výrobku sice v době jeho nákupu nejsou přítomny, ale pokud obsahuje sojový / bílkovinný / kvasniční hydrolyzát nebo extrat, tak při jeho zahřátí glutamáty vznikají.Obdobně výrobci využívají ne zcela dobře chápané označení „bez cukru“ a „bez přidaného cukru“. To první označení zcela BEZ sice znamená, že nebyl použit cukr ani žádný cukerný sirup či med, ale jsou tam použita necukerná – tedy umělá (náhradní) sladidla, a to ať už ty přírodnější xylitol – E967, Steviol-glykosidy – E960, nebo čistě umělá aspartam E951. Druhé označení „bez přidaného cukru“ znamená, že by neměla být ve výrobku žádná složka, která sladí místo něj – tedy ani agávový sirup, med a podobně – nicméně velmi často se pak ve výrobku objeví datle, ovocné pyré nebo džus, které nám cukr do výrobku dodají. Tyto výrobky pak mají ještě dodatek – obsahují pouze přirozeně se vyskytující cukry – co na tom, že jich je přespříliš.


Článek vznikl ve spolupráci s FÉR potravina, organizací, která se zaměřuje na označování, bezpečnost a kvalitu potravin.

570 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page