top of page
  • Writer's pictureFoodgroot

MUDr. David Frej: Zánět v první fázi uzdravuje, ale v té další stojí i za civilizačními nemocemi.

Doktor David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny se ve své praxi zabývá rolí, kterou v lidském zdraví hraje zánět. O této tematice již publikoval řadu knih. Podle Davida Freje výzkumy ukazují, že změnami v životosprávě, nejen stravě, ale také úpravou spánku, přiměřeným pohybem, omezením toxických látek, stresu a krátkodobými půsty se snižuje riziko chronických nemocí až o 80 %.

U většiny civilizačních nemocí hraje genetika jako hlavní faktor roli jen z 20 %, zatímco těch 80 %, které rozhodují, zda budeme zdraví, závisí na nás. Různé geny se zapínají a vypínají podle toho, jakou máme životosprávu. Akutní zánět je v podstatě reakce imunitního systému na určité faktory, které mohou poškodit nebo ohrozit naše zdraví.

Akutní zánět je v podstatě reakce imunitního systému na určité faktory, které mohou poškodit nebo ohrozit naše zdraví. Zánět je biochemicky probíhajícím procesem, který má vést k uzdravení. Problém nastává ve chvíli, kdy tato zánětlivá reakce v těle přetrvává týdny, měsíce a roky, a to i když už není přítomen faktor, který zánět vyvolal, například infekce. Zatímco akutní zánět nám zachraňuje život, chronický skrytý zánět nás může zabít. Vyvolává spoustu chronických potíží, i takových, které si vůbec nemusíme dávat do souvislosti. Například infarkt či mrtvice je vlastně důsledkem zánětu, nikoli zvýšeného cholesterolu, jak se tvrdí, stejně tak cukrovka, obezita, alergie či pro mnoho lidí překvapivě deprese či psychické obtíže.


Přečtěte si celý rozhovor na Flowee.

222 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page