top of page
  • Writer's pictureFoodgroot

Přinese personalizovaná výživa konec škodlivých ultra-zpracovaných potravin?Poptávka po personalizaci potravin je stále sofistikovanější. Spotřebitelé začínají při určování toho, co by měli jíst a pít, uvažovat o svém genetickém fondu. Personalizace v jídle a pití začala ze všeho nejdřív jako marketingový trik; všichni si pamatujeme jména vašich blízkých, případně oblíbené prázdninové cíle na etiketách potravin (hlavně těch ultra-zpracovaných), nebo tzv. "personalizovaný" výběr několika různých chuťových profilů whisky. Nutno říct, že se nikdy o žádnou skutečnou potravinovou personalizaci nejednalo a marketingoví mágové jen vycítili ducha doby, ze kterého se rozhodli vytěžit maximum pro své čtvrtletní bonusy.


Budoucnost potravin zahrnuje jídlo a pití šité na míru konkrétním potřebám člověka. Díky kombinaci genetického testování, testů intolerance a osobních preferencí budeme moci zvrátit myšlenku, že jsme to, co jíme - brzy budeme jíst (a pít) to, co jsme. „Personalizovaná výživa umožňuje spotřebitelům větší výběr a flexibilitu,“ říká Sue Gatenby, vedoucí oddělení výživy ve společnosti PepsiCo. „Jsme svědky rostoucího trendu, kde se spotřebitelé snaží osobně ztotožnit s výrobky. To vedlo k tomu, že potravinářský a nápojový průmysl se stále více zaměřuje na to, aby spotřebitelům umožnil přizpůsobit se a podílet se na tvorbě produktů, které odpovídají jejich životnímu stylu a potřebám."


Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) umírá 7 z 10 lidí předčasně na globální epidemii nepřenosných chronických chorob (NCD). Nezdravá strava - a zejména konzumace „ultra-zpracovaných“ potravin - je jedním z hlavních rizikových faktorů řady chronických onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob, rakoviny, cukrovky a dalších stavů spojených s obezitou. Nepřenosné nemoci (NCD) každý rok zabijí 41 milionů lidí, což odpovídá 71% všech úmrtí na celém světě.Jenže, může se vůbec produkt z kategorie ultra-zpracovaných potravin - tedy například balené občerstvení, slazené cereálie a nápoje, kuřecí nugety a instantní polévky - nějak přizpůsobit a podporovat lidské zdraví? Vypadá to, že před globálním potravinářským průmyslem se otevírá velké neznámo, na které není úplně připraven.


A to je jen začátek. Ve společnosti Nestlé vysvětluje pojem personalizace emeritní předseda společnosti Peter Brabeck-Letmathe jako další fázi výživy. Bývalý generální ředitel Nestlé, který hovořil na zahajovacím inovačním summitu Newtrition X v Německu v září 2018, řekl, že spotřebitelé mají individuální přání a požadavky. „Na tomto pozadí,“ vysvětlil, „nemůže existovat masové uspokojení ... takže musíme reagovat individuálně na každého jednotlivého zákazníka - což nás vede k myšlence osobní výživy.“


Brabeck-Letmathe však varoval, že personalizované výživy lze dosáhnout pouze na solidním vědeckém základě, což zahrnuje lepší pochopení „psychologických i fyziologických“ požadavků. „O tom víme příliš málo,“ poznamenal. "Musíme plně pochopit, jaké jsou nenaplněné nutriční potřeby, a pouze na vědeckém základě můžeme přispět k personalizované výživě. Bude to dlouhá obtížná cesta." Brabeck-Letmathe v této souvisloti zdůraznil důležitost práce se start-upy, pokud jde o výzkum a vývoj.Podle Euromonitor International se očekává, že globální trh zdraví a wellness bude mít do roku 2021 hodnotu 815 miliard USD. Tento trend je hnací silou tisíciletí - nedávný průzkum v USA, který provedla TD Bank, potvrzuje, že: "Mileniálové tvrdí, že zdravě jíst (56%) a dostat se do kondice / zůstat fit (48%) je důležitější, než ušetřit více a utratit méně (47%)."


PepsiCo's Gatenby souhlasí s tím, že zvýšený zájem o zdraví a wellness povede k trendu: „Došlo k významnému pokroku v oblasti nutri-genomiky, která je nastavena tak, aby přizpůsobila příjem živin na vyšší úroveň. Další pokrok v této vědecké oblasti by mohl pomoci jednotlivcům, náchylným k vysokému riziku srdečních chorob nebo cukrovky vybrat na míru konkrétní potraviny a stravovací návyky, které mohou toto riziko snížit."Foodgroot stavíme přesně na těchto základech. Nezávislé hodnocení potravin pomocí až 70 parametrů je jako první na světě postavené na komplexních propojených datech kolem původu, výživy a zdraví, udržitelnosti a lokálních spotřebitelských zkušeností. Následováno personalizovaným nakupováním potravin, půjde o jedno z prvních unikátních řešení, které otevřou dveře budoucnosti potravin. Trend směrem k personalizaci se posunul od marketingových triků v podobě jména jednotlivce na etiketě. Spotřebitelé i nadále hledají hlubší spojení a zkušenosti na míru - a není žádné lepší, než použití vlastní DNA.233 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page