top of page
  • Writer's pictureŽaneta Kremsa

Smích jako lék pro tělo i pro duši

Autorka: Žaneta Kremsa


Smích a radost jsou obvykle přirozenou součástí našeho života. Stejně jako dýcháme, tak se také někdy smějeme. Pro náš organismus má smích několik léčivých přínosů, může nás podpořit jak fyzicky, tak psychicky.


Na fyziologické rovině je jeho přínos prokázaný řadou výzkumů. Smích dokáže odbourávat stres a snižuje hladinu kortizolu, hormonu, který produkují nadledvinky v zátěžových situacích. Díky smíchu se do těla vyplavují endorfiny, serotonin, oxytocin a také protein BDNF, který je přirozeně produkován v mozku a jehož nedostatek je spojován s Alzheimerovou chorobou, schizofrenií a dalšími nemocemi souvisejícími s jeho fungováním. Kromě toho smích podporuje okysličení organismu a zlepšuje imunitu prostřednictvím stimulace lymfocytů. Pomáhá také při překonávání bolesti.


Smích a radost ze života vůbec přispívá k tomu, abychom se cítili dobře, může pomoci odlehčit náročné situace, a dokonce významně podporuje proces uzdravování, když je člověk nemocný,“ říká americká lékařka a lektorka jógy smíchu Cory Reddish, která smích cíleně využívá v práci se svými pacienty a klienty.


Velmi zajímavé je zjištění, že je třeba smát se přibližně deset až patnáct minut nepřetržitě, aby pro nás byl smích opravdu přínosem a projevily se plně jeho účinky. Vlivem smíchu na překonávání bolesti se už v roce 1976 zabýval americký vědec Norman Cousins. Pracoval s lidmi s degenerativním onemocněním páteře, které je bolestivé, a zjistil, že díky deseti minutám smíchu přejde bolest přibližně na další dvě hodiny a člověk si tak může odpočinout. V této souvislosti je také velmi zajímavé, že tělo nerozlišuje mezi smíchem předstíraným a spontánním. Pokud se člověk po dobu patnácti minut směje cíleně, má to na jeho tělo úplně stejné pozitivní účinky jako smích spontánní.


Smích má také pozitivní vliv na alergie a astma. Posiluje imunitní systém, trávení a metabolismus. Vedle našeho tělesného zdraví působí smích i na lidskou psychiku. Obecně zlepšuje náladu, odbourává stres, pomáhá při depresích, při pocitech zoufalství, dodává energii. Vědecké studie prokázaly, že pravidelný intenzivní smích snižuje krevní tlak a riziko infarktu.


Pro své zdraví a osobní pohodu děláme běžně řadu různých věcí – snažíme se zdravě stravovat, pravidelně cvičíme nebo se například věnujeme meditaci. Stejně tak můžeme postupně do svého života cíleně vnášet i radost a smích, který je navíc zcela přirozený a nic nás nestojí.


Je možné v tomto smyslu využít nějaké konkrétní dovednosti či techniky? Existuje celá řada možností. Smích můžete vnášet do běžných každodenních situací, které samy o sobě nemusí být příjemné. Můžete se třeba začít smát, když se vám ve schránce objeví faktura s doplatkem, který jste nečekali. Dívejte se často na filmy a komedie, které vás rozesmívají. Důležité je také nezůstávat izolovaný a obklopovat se lidmi, se kterými je vám dobře a o kterých víte, že se s nimi dokážete od srdce zasmát.


Je dobré trávit čas společně s dětmi, které se smějí rády a často a jsou přirozeně hravé a veselé. Zkuste si někdy všimnout, jak často se děti během dne smějí. Podle průzkumů se dítě průměrně za den zasměje přibližně třistakrát, dospělého naproti tomu provází smích v jeho dni pouze dvanáctkrát až pětadvacetkrát. Párkrát jsem se na to zaměřila u své dcery a opravdu se směje prakticky všemu. 😊


Zkuste se inspirovat a obklopit se věcmi, které vám přináší radost a uvolnění. Zamyslete se nad tím, co vás nejvíce rozesmívá a zařaďte tyto činnosti do svého života co nejčastěji.


Použité zdroje:

https://www.greenmedinfo.com/article/laughter-positively-modulates-immune-system https://www.greenmedinfo.com/article/h-umorous-movies-have-positive-effect-schizophrenia-patient-morale-mood-and-me http://15minutematrix.com/112-mapping-laughter-with-dr-cory-reddish/ https://www.greenmedinfo.com/article/laughter-yoga-activities-could-be-used-improve-mood-and-lower-blood-pressure-o https://www.greenmedinfo.com/article/viewing-humorous-film-may-be-helpful-study-and-treatment-local-ige-production- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6895849/ https://www.greenmedinfo.com/article/viewing-humorous-film-may-be-useful-treatment-and-study-bronchial-asthma https://www.greenmedinfo.com/article/laughter-has-beneficial-effect-human-cardiovascular-system https://laughteryoga.org/amazing-health-benefits-of-laughter-yoga/

166 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page