top of page
  • Writer's pictureFoodgroot

Začněte jíst opravdové potraviny"Jezte to, co prospívá vašemu tělu." Jak jednoduše se to řekne a jak složitě se to popisuje ve světě výživových poradců. Kolik různých variant a doporučení už jsme slyšeli jako jediné pravdivé a funkční řešení? Kolik diet už bylo těch 'zaručeně pravých'? Výživová pyramida - globálními odborníky schválená, jediná a pravá struktura stravy pro každého, ať je kde chce a žije co chce. Nic není vzdálenějšího skutečné podstatě individuálního lidského těla, které je především strukturou lidské bytosti. Skládá se z mnoha různých typů buněk, které společně vytvářejí tkáně a následně orgánové systémy, jež zajišťují homeostázi a životaschopnost lidského těla. Jednoduše řečeno, naším úkolem je pokusit se najít a udržet přirozenou duševní a fyzickou rovnováhu.


Tím nejzákladnější doporučením, které platí naprosto univerzálně pro každého je: Jezte opravdové potraviny. 'Wholesome food' (tedy opravdové, zdravé nebo skutečné potraviny) jsou ty, které vaše tělo ocení, jsou to ty, které vám pomohou udržet zdraví. Slovo 'wholesome' pochází ze staroanglického jazyka a znamená 'zdravý'.


O nich se dnes mluví v předních světových výživových studiích a doporučeních jako o jídle budoucnosti. Dávno překonaný pohled na lidské tělo jako výkonný biochemický stroj, kterému stačí přesný počet kalorií a gramů živin a deset metrů čtverečních v pravoúhlé místnosti, aby ráno jako poslušný stroj nastoupil do továrny ke stroji (podle Le Corbusiera) nevyhovuje snům a potřebám člověka 21. století.


Zapomeňte na všechny marketingové módní trendy v potravinářství. Všechny 'nízkotučné', 'dietní', 'zero' a 'pro děti' varianty potravinových produktů jsou ve skutečností obrovskou pastí na vaše zdraví. Jak říká odbornice na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková: "Nepotřebujeme redukční diety a dietní potraviny, abychom byli štíhlí. Děti nepotřebují speciální dětské potraviny. To jediné, co potřebujeme úplně všichni, je jíst skutečné potraviny."


V jejím nově vydaném průvodci skutečnými jídlem se mimo jiné dozvíte, že zdravá strava je založená na skutečných potravinách a jídlech z nich. Základem zdraví totiž není zázračný poměr živin, počet gramů nějaké potraviny ani počet kalorií nebo porcí. Zdravá strava může mít různé podoby. Mnohým bude vyhovovat zobrazená vyvážená strava, někomu může více prospívat rostlinná strava s vyšším obsahem sacharidů a jinému nízkosacharidová strava s vyšším podílem tuků a bílkovin.Průvodce skutečným jídlem Na rozdíl od běžných výživových doporučení netvrdí, že existuje jedna správná výživa pro úplně všechny. Respektuje individuální možné a zdravotně prospěšné výživové směry od převážně rostlinné stravy až po nízkosacharidovou stravu. Při tom všem se řídí jednoduchými principy:

1. Staví na kvalitě – namísto počítání porcí, gramů nebo kalorií se jídelníček sestavuje ze skutečných potravin. Ty totiž chutnají skvěle, dodávají živiny a zasytí, ale nepřejídáme se jimi. 2. Respektuje individuální názory, potřeby a chutě – podle Průvodce skutečným jídlem se může stravovat příznivec směru paleo i rostlinné stravy. 3. Ignoruje průmyslové produkty – ty totiž nikdo nepotřebuje. Dnes se na nás přitom valí ze všech směrů a vydávají se za zdravé. Průvodce skutečným jídlem se vrací k přirozeným surovinám. Jídlo se připravuje v kuchyni, ne ve fabrice.

607 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page